Jaké programy by neměly chybět v novém počítači


Windows7 to Windows10

01.04.2020

Odinstalace nepotřebných aplikací
Nové a zejména ty značkové počítače mají z výroby různé programy, které do nich nainstaloval výrobce. Většina z nich je určena pouze pro vyzkoušení a po určité době (zpravidla 30 dní) za jejich další používání musíte zaplatit. Doporučujeme tyto programy z PC odinstalovat.

Zabezpečení
Windows 10 je v základu vybaven bezpečnostními prvky, chránícími identitu uživatele a data, respektive pomáhajícími se bránit virům a dalším škodlivým programovým kódům a také útokům hackerských skupin. Stará se o to program Windows Defender. Chcete-li však použít jiné řešení, třeba i sofistikovanější, potom zkuste kvalitní české a zdarma dostupné produkty Avast nebo AVG (obsahují reklamy). Mezi špišku v antivirových produktech patří ESET, který je bohužel i v základní verzi placený.
V případě firewallu (odrážející pokusy o proniknutí do počítače) kromě toho vestavěného máme dobré zkušenosti s Comodo Firewall či Zonealarm Free Firewall. Nabízejí mnohem více funkcí (než které najdete ve Windows Defenderu). Především detailní nastavení, jak může PC a aplikace komunikovat na síti.

Brouzdání internetem
Prohlížeč je jakýmsi oknem do světa internetu. V posledních letech dominuje trhu Google Chrome, ale velmi dobrý je i Firefox.

Souborový manažer
Jednopanelový Průzkumník Windows, který je součástí Windows je možné nahradit dvoupanelovým správcem souborů Total Commander, který však není dostupný zdarma. Jako jeho dobrou alternativu lze zvolit FreeCommander.

Úprava dokumentů
Mezi bezplatné kancelářské balíky patří LibreOffice nebo OpenOffice.org. Nabízejí podobné funkce jako placený Microsoft Office Kancelářské balíky lze obsluhovat přímo z prohlížeče z cloudu (např. Google dokumenty).

Emailový klient
Nechcete-li používat elektronickou poštu v internetovém prohlížeči nebo integrované řešením Pošta, je alternativou e-mailový klient. Mezi špičku v oboru patří Mozilla Thunderbird či český eM Client. Špatně však neuděláte ani s ve Windows integrovaným řešením Pošta.

Přehrávání medií
Windows má v sobě zabudovaný přehrávač videa a hudby. Nabízí však velmi málo funkcí a také jeho podpora v oblasti multimédií není tak široká. Alternativu doporučujeme VLC Media Player.

Prohlížení obrázků
Ve Windows se nachází i prohlížeč a editor obrázků. Chcete-li i zde pokročilejší volby, potom sáhněte po konkurenčních řešeních. Dokážou odstranit jev červených očí, zmenšit fotografii, oříznout ji, natočit či vylepšit barvy, kontrast a jas. Dobrou zkušenosti máme s IrfanView.

Zabezpečení dat
Pro zabezpečení vlastních dat doporučujeme zálohovat data do diskového úložiště nebo cloudové uložiště Google Drive nebo Dropbox.

Trezor na hesla
Abyste si nemuseli pamatovat hesla, lze využít některé úložiště na ukládání hesel, např. LastPass. Tato služba uchová přístupová jména, hesla a automaticky je vyplňuje do formulářů pro přihlášení. Lze použít z jakéhokoliv PC či přenosného zařízení. Všechna hesla v něm uložená jsou chráněna jedním heslem, které nikam neputuje a trezor s hesly je šifrován. V prohlížeči Firefox je služba integrována.

Prohlížení PDF dokumentů
PDF prohlížeč je již integrován do průzkumníků nebo prohlížečů. Rozšíření možnosti nabízí Adobe PDF Reader.
Pokud ke svému životu potřebujete širší možnosti vytváření PDF dokumentů, pak by vás mohl zaujmout open-source software PDFCreator.
Kromě PDF umí tisknout také do souborů ve formátech PNG, JPEG, PS, TIFF, PSD, SVG a dalších. Aplikace má rozsáhlé možnosti nastavení a mimo jiné umí například tisknout více dokumentů do jednoho výsledného souboru. Během instalace však doporučujeme dávat pozor na nabídku instalace antivirového programu. Více na: https://www.zive.cz

Screenshoty
Potřebujete-li vytvářet často screenshoty potom zkuste GreenShot. Umí snadno, a hlavně rychle pořídit snímek obrazovky pracovní plochy v počítači a nasdílet ho prostřednictvím internetu.


Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/software/vybaveni-pocitac-pc-software.A191220_110028_software_dvr?

Zaujali Vás naše služby ?

Kontaktujte nás


Pokud máte zájem o některou z našich služeb nebo získání informací, prosím vyplňte následující formulář.

Napište nám

Vaše zpráva byla odeslána. Děkujeme!
Nastala chyba při odeslaní formulare

Net4u s.r.o.

Adresa: Srpnová 672, Libiš

IČ: 08206198

Vedená u Městského soudu v Praze oddíl C-314738

Telefon: 608 202 151

Email: info@net4u.cz

č.ú: 2401637693/2010 (Fio banka)