První spuštění počítače ?


První spuštění počítače ?

26.12.2020

Otevíráme krabici od počítače

Nepodceňujte první vizuální kontrolu nového stroje. Pokud odhalíte nepřesnost v lícování, nekorektní chod pantů apod.
Bude se vám notebook snadněji reklamovat, pokud na něm nebudou známky používání a bude zřejmé, že se jedná o výrobní vadu.
Je dobré hned zjistit, zda se nejedná o notebook s nadstandardní zárukou. Občas bývá prodloužená na tři roky a některé stroje cílené do firem mají v rámci záruky služby jako opravu do druhého dne nebo dokonce přímo u zákazníka.
Zjištění takové možnosti vám určitě přidá na radosti a ušetří paniku, pokud by časem došlo k nějaké náhlé závadě.
Pokud jde o dárek a „Ježíšek“ nechce hned tak napřímo prozrazovat, kolik za něj utratil, nechť účtenku vloží do zalepené obálky. Až jestli bude potřeba, tak se otevře.
Následuje zapnutí notebooku. Stroje sice mívají akumulátor částečně nabitý, ale rozhodně notebook nejprve připojte k nabíječce a nechte akumulátor plně nabít a až poté jej používejte bez napájení.
Ačkoli mají moderní notebooky inteligentní systém řízení dobíjení a také samotné akumulátory už tolik netrpí neduhy jako je paměťový efekt, bezesporu baterii prospěje, když jí zprvu dopřejete několik plných cyklů dobití a postupného vybití.


První spuštění Windows 10

Není to žádná složitá procedura. Stačí pouze zadat základní údaje a vyčkat několik minut než se systém připraví k prvnímu spuštění.
V úvodním průvodci Windows 10 věnujte pozornost nastavení sdílených Wi-Fi a sběru dat. Pokud nechcete Wi-Fi z bezpečnostních důvodů sdílet a nechcete poskytnout Microsoftu data o používání systému, příslušné volby odškrtněte.
Při prvním spuštění Windows se vám vytvoří uživatelský profil a rovnou doporučujeme nastavit jeho zajištění siným heslem, případně i rychlým přihlašováním skrze možnosti Windows Hello.


Aktualizace

Po připojení k síti by měla být prvním krokem instalace všech dostupných aktualizací. Kromě toho, že jsou staženy všechny podstatné záplaty, si zároveň ve volitelných aktualizacích můžete doinstalovat i nové ovladače hardwaru.
Aktualizování systému by mělo předcházet jakékoliv další činnosti s počítačem
Zamiřte proto nastavení a hledejte Windows update V tomto okamžiku si můžete odskočit pro zbytek bramborového salátu a naložit si talíř cukroví.
Instalace totiž zabere i dlouhé desítky minut a práce s počítačem v tu dobu může být v případě slabšího hardwaru citelně zpomalená.
Navíc vás může překvapit požadavek restartu počítače.
Celý proces by především u desktopu měla ukončit instalace ovladačů grafické karty.
V případě Nvidie vás bude čekat instalace balíku Nvidia Experience, který se bude v budoucnu starat o stahování aktuálních driverů. U AMD to potom bude Radeon Software.


Odinstalace nepotřebných programů

Výrobci do nových počítačů neinstalují tolik nepotřebného softwaru (bloatware) jako v nedávných letech, stále si žádá vaši pozornost a případnou odinstalaci.
Smetí v podobě odkazů na zkušební verze softwaru či her totiž do systému přidává trochu i samotný Microsoft.
Nic z toho nepotřebujete, je to jen vnucená reklama. Sice sebere jen zanedbatelně místa či výkonu, ale může být zbytečně matoucí už jen přítomnost nepotřebných ikon v nabídce. Stiskněte tlačítko Start a začněte psát „Přidat nebo odebrat...“, tím se vám vylistuje nabídka nastavení Přidat nebo odebrat programy.
V nabídce předinstalovaných aplikací postupně odinstalujte všechny ty, u kterých jste si jistí, že je nebudete potřebovat.
Kromě softwaru třetích stran, které si mohou předinstalování do systému de facto koupit, se v novém systému mohou objevit i aplikace přímo od výrobce, které jsou zde zcela záměrně a výrobce věří, že mají přidanou hodnotu. Zpravidla tomu tak ale není.
Po kliknutí na volbu Volitelné součásti, můžete najít takovýto seznam systémových funkcí. Nechcete už IE ani vidět? Tady ho můžete odinstalovat
Mohou to být nástroje pro ladění výkonu, správu multimediálních kláves, vlastní cloudová úložiště, prohlížeče obrázků a videí... prostě software pro nastavení počítače a základní použití. Jenomže i tyto programy jsou většinou zbytné a vše obstojně zvládnou i samotné Windows.
Nezřídka se potom objevují nelichotivé zprávy o jejich nebezpečnosti, často to mohou být spíše díry do systému. Pryč i s nimi!
Kdybyste náhodou některý později potřebovali, bezesporu jej najdete ke stažení na webu výrobce.


Zálohování

V samotných Windows najdete hned několik cest, jak své soubory zazálohovat a nepřijít o ně při možné budoucí poruše.
Tou nejjednodušší cestou, jak zálohovat důležitá data, je Historie souborů. Uživatelé Maců budou znát podobnou funkci jako Time Machine, účel je však stejný – nabídnout minulé verze souborů. Pokud má být takový záloha efektivní, musí samozřejmě směřovat na druhý disk – ať už je interní, externí nebo síťový v NASu.
Windows umí zálohovat včetně verzování souborů. Při obnově si poté můžete vybrat z několika uložených verzí.
V nastavení systému najdete tuto funkci pod položkou Aktualizace a zabezpečení, kde je samotná nabídka Zálohování. Zde stačí vybrat jednotku pro zálohování a také cíl zálohy.
Výhodou oproti běžným zálohám je samozřejmě verzování, kdy při obnově můžete vybrat nejvhodnější verzi souboru.
Nejpoužívanější uživatelská data pak zálohujte do cloudu.
Ve Windows je k tomuto účelu předpřipravený OneDrive, ale můžete zvolit i jiné alternativy jako je Dropbox nebo Google Drive.
Soubory pak budete mít nejen zálohované, ale také přístupné kdekoli z internetu, v mobilu nebo synchronizované na jiném počítači.


Zabezpečení proti krádeži

Na možnost krádeže asi nechcete hned myslet, ale obzvlášť u notebooků je dobré se raději i na tuto eventualitu připravit.
Kromě zálohy dat se hodí také jejich zašifrování na pevném disku, aby se k nim zloděj nedostal, obzvlášť pokud se jedná o nějaká důvěrnější data.
V noteboocích bývá už šifrování na úrovni systému celkem běžné - podívejte se do nabídky Zabezpečení zařízení, zda je šifrování disku v rámci Windows 10 aktivováno.
Pokud šifrování na úrovni systému není k dispozici, můžete využít na citlivější data alespoň funkci Trezor, což je zašifrovaná složka zabezpečená vaším účtem Microsoftu. Anebo se dá využít software třetích stran. Vhodným softwarem pak můžete nejen zajištění dat, ale do jisté míry zvýšit i pravděpodobnost nalezení.
Ačkoliv jeho odstranění z počítače nebude pro znalého zloděje až takový problémem, v případě odcizení neznalým chmatákem, můžete svůj stroj snadno nalézt.
Jednou z nejoblíbenějších aplikací je Prey, který existuje jak pro mobilní systémy, tak i pro Windows nebo OS X.
Po instalaci lze vaše zařízení v případě krádeže sledovat, vzdáleně pořizovat snímky obrazovky a také si fotit útočníka webkamerou.
Kromě toho byste však neměli zapomenout na to nejjednodušší – poznamenat si sériové číslo notebooku. I to může vést ke zdárnému nalezení počítače.


Nastavení zabezpečení

Pokud nový počítač míří do rukou nezkušeného uživatele nebo dětí, je vhodné se z pozice „rodinného administrátora“ věnovat péči nastavení zabezpečení před unáhlenými kroky samotného uživatele. V nabídce Aplikace a funkce můžete zamezit instalaci programů mimo těch, které si uživatel stáhne z oficiálního obchodu Microsoft Store. Moc jich tam není, ale zase se s nimi nedá moc pokazit... A samozřejmě také stále funguje tzv. Řízení uživatelských účtů, v rámci kterého můžete nastavit, jak bude daný uživatelský účet „obtěžován“ upozorněním na možné zásahy aplikací třetích stran do systému. U dětí pak silně doporučujeme využít vestavěné rodičovské ochrany ve Windows 10. Má pokročilé možnosti správy času a přístupů k programům či webům. Pro vzdálenou pomoc se hodí instalace programu pro vzdálenou správu.

Zdroj: https://www.zive.cz/clanky/dostali-jste-novy-pocitac-tohle-s-nim-udelejte-nez-ho-zacnete-pouzivat/sc-3-a-196481/default.aspx


Zaujali Vás naše služby ?

Kontaktujte nás


Pokud máte zájem o některou z našich služeb nebo získání informací, prosím vyplňte následující formulář.

Napište nám

Vaše zpráva byla odeslána. Děkujeme!
Nastala chyba při odeslaní formulare

Net4u s.r.o.

Adresa: Srpnová 672, Libiš

IČ: 08206198

Vedená u Městského soudu v Praze oddíl C-314738

Telefon: 608 202 151

Email: info@net4u.cz

č.ú: 2401637693/2010 (Fio banka)